Yaradanın eşsiz bir zamanlaması vardır.

Kimi zaman her şeyden vazgeçmişken gelen mutluluk, kimi zaman her şeye sahibim diye düşünürken gelen hüzün..Beklenmedik anlarda irademiz dışında gerçekleşen pek çok olay yaşamış ya da görmüşüzdür değil mi?

Bir işim olsun diye yıllarca uğraşıp, çaba gösterdikten sonra iş bulamayıp da tam umutsuzluğa kapıldığı anda, beklenmedik bir şekilde yeni bir işe başlayanlar..Ya da güzel bir mevkiye işe sahibim diye böbürlenirken birden bire neye uğradığını şaşıranlar..Kaybettiği anda kazananlar, kazandığı anda kaybedenler ve daha nice örnek..

Peki nasıl oluyor da böylesi şeyler tecrübe edebiliyor insanoğlu, hiç düşündünüz mü? Eminim bir çoğumuz bunun sebebini sorgulayıp durmuşuzdur günlerce..Neden ben diye sızlanmış, neden ben değilim diye hayıflanmış, neden olmadı diye üzülmüş, nasıl oldu da başardım diye sevinmişizdir bir çok kez. Tüm bunların bir açıklaması da vardır elbet. Yaradanın öyle bir zamanlaması ve de öyle hassas bir terazisi vardır ki, bizim bunu anlamamızın imkanı yoktur.

Hayatta başarılı olabilmenin yolu,öncelikle Yaradanın bu eşsiz iradesini kabul etmekten geçer. Bir şeyi başarmak ya da bir şeye sahip olmak adına yapmamız gereken her şeyi, elimizden geldiğince yapmak için çaba sarf etmeli, sabırla beklemeli ve de bizim için hayırlısı ne ise onun olmasını Mevladan dilemeliyiz. Şu gerçeklik asla unutulmamalıdır ki, bizim hayır sandığımızda şer, şer sandığımızda hayır olabilir. Bunu Yaradan takdir edecektir. Bize düşen ona güvenmek ve kendimizi onun takdirine emanet etmektir.

Eğer siz de gerçek anlamda çok istediğiniz bir şeye sahip olmak istiyorsanız, öncelikle neyi istediğinizi belirleyin, istediğinizi elde edebilmek için harekete geçmeye hazır olun, sabır, azim ve kararlılıkla isteğiniz peşinden giderek elinizden gelenin en iyisini yapın, sahip olduklarınız için şükredin ve de takdiri Allah’a bırakın. Onun sizin için en doğrusuna karar vereceğine gönülden inanın ve sonuç olumlu da olumsuz da olsa bunun sizin için en doğrusu ve de en iyisi olduğunu hiç bir zaman unutmayın.

Cevap yazın