Hayatta Başarısızlık Yoktur, Tecrübe Vardır.

Hayatımız boyunca belirlemiş olduğumuz hedeflere ulaşmak adına çaba sarf ederiz. Kimi zaman kısmen kimi zaman tamamen hedefimize ulaşırken kimi zaman ise hedefimize çok uzak kalır, ulaşamayız. Bu başarısızlık mıdır?

Örneğin; kilo  fazlalığımız olduğumuzu ve kendimize hedef olarak bu kilolardan kurtulmayı seçtiğimizi varsayalım. Şimdi yapmamız gerekenlere şöyle bir göz atalım.

Bunun için öncelikle hedefimize ulaşmak için atmamız gereken adımları belirler ve de bir plan dahilinde emin adımlarla hedefimize yürürüz değil mi? Yani, kilo vermek için spor yapmaya (en azından yürümeye), daha sağlıklı beslenmeye (yeme alışkanlığımızı değiştirmeye vs. başlarız. Ve diyelim ki hedef olarak kendimize bir ayda üç kilo vermeyi seçtik ve yukarıda saymış olduğum adımları uygulamaya koyduk. Bir ay bunları uyguladıktan sonra, vakit geldiğinde tartımız üzerine çıktık ve heyecanla sonuca baktık. O da ne! Sadece bir kilo vermişiz! Ee peki bu dünyanın sonu mudur? Hayır! Kilo vermek için yaptığımız her şey boşa mı gitmiştir? Hayır! En azında bir kilo daha hafif ve önceki durumumuza göre daha sağlıklı biri haline gelmişizdir.

Ya da bir başka örnek üzerinden gidelim. Diyelim ki hep iyi bir okur olmak istedik ama bir türlü oturup da ayda bir kitabı bile bitiremedik (bir çoğumuzun sorunu) ve hedefimizi ayda en az üç kitap okumak olarak belirledik. Bu hedefimizi gerçekleştirmek adına kendimize üç kitap belirledik ve de okumaya başladık. Ay sonunda ise daha ikinci kitabın ortalarında kaldığımızı gördük. Bu durumda herhangi bir kaybımız mı oldu? Hayır! En azından öncesinde ayda bir kitap bile bitiremeyen biri iken, ikinci kitaba başlayıp yarısına kadar gelebilen biri olduk.

Örnekleri çeşitlendirmek ve de farklı farklı örneklerle konuyu pekiştirmek mümkün. Fakat sonuç hep aynı olduğu için bunu uzun uzadıya anlatmaya lüzum yok. Sonuç şu değerli okuyucular, bir kez kendimize hedef belirleyip, hedefimiz için ilk adımı atmaya hazır olduğumuz anda zaten işin en büyük kısmını halletmiş oluruz. İkinci adımımız ise harekete geçmek olacaktır. Bu iki adımı peş peşe attıktan sonra hayatımız değişim için ivme kazanacak ve de bu ivme bizi ileriye doğru itecektir. Hedefimize ulaşabilirsek ne ala fakat her ne kadar hedefimize, umduğumuz şekliyle ulaşamaz isek de önceki bulunduğumuz yere göre daha ileride olacağımız aşikardır.

Öyleyse, hedefimize ulaşamadığımızda üzülüp bunu başarısızlık olarak görmek yerine, önceki halimize göre çok daha iyi durumda olduğumuzun ve de eşsiz bir tecrübe kazandığımızın farkına vararak kıymetini bilelim. Kaldığımız yerden, ileriye doğru devam ederek ilk denememizde değilse de ikinci, üçüncü denememizde nihai hedefimize ulaşalım. Marifet, hayat boyu hiç düşmemekte değil, düştüğü yerden kalkıp devam edebilmektedir! Sevgiyle kalın.

Cevap yazın