Şükretmek Hayatımıza Mutluluk ve de İçsel Huzuru Getirir

Başımıza ufacık bir talihsizlik gelse ve azıcık sıkıntı çeksek hemen isyan bayrağını çeker hayıflanmaya başlarız. Değil mi?

Sağlığımızı azıcık da olsa kaybetsek, biraz öksürük biraz baş ağrısı çeksek hemen dertlenmeye başlar, bu hayattaki en talihsiz insanmış gibi veryansın ederiz.

Önümüze sıcacık yemek gelir, ama “offf yine mi  ….. var yemekte ya” diye mız mızlandığımız bile olur zaman zaman. Haksız mıyım?

Oysaki öyle hayatlar var ki bu dünyada..Bir lokma ekmeğe, bir damla suya muhtaç insanlar..Bir kez olsun sevdiklerini görmek için her şeyini verebilecek görme engelliler..Bir adım atabilse dünyalara sahip olmuş gibi mutlu olacak fiziksel engelliler..Ve daha neler neler…Peki neden tüm bunları anlattığımda hepimize tanıdık gelirken tüm bu gerçeklikler, yine de yazımın en başındaki gibi oluruz zaman zaman?

Maalesef ki insanoğlu doymak bilmez bir nefse sahiptir ve tüm hayatı boyunca da uğraşsa, tam anlamıyla nefsini terbiye etmeyi başardım diyemez. Bu sebepten, nefsimize karşı yürütmüş olduğumuz mücadelemizde bize rehberlik edecek olan “şükür” ve “tevekkül” hepimizin hatırlaması gereken en büyük yardımcılarımız olacaktır, olmalıdır bu hayatta.

Şükretmek, en önemli alışkanlığımız olmalıdır. Sahip olduğumuz her şeye şükretmeyi alışkanlık haline getirdiğimizde ruhumuzun rahatladığını ve de daha sağlıklı bir zihne sahip olduğumuzu rahatlıkla fark ederiz. Alışkanlıklarımızı değiştirdiğimizde hislerimiz, hissettiklerimiz, hislerimizi değiştirdiğimizde ise tüm hayatımız baştan sona değişecektir. Her gece yatmadan önce, sessiz bir şekilde şükran ve minnetle sahip olduklarımız için şükretmeye başladığımızda, daha huzurlu ve daha mutlu bir hayata sahip olduğumuzu fark edecek ve bu mutluluğun beraberinde içsel dinginliği de getirdiğine bizzat şahit olacağız.

Öyleyse yarından itibaren değil, bu yazıyı okuduğunuz andan itibaren, sahip olduğunuz her şey ama her şey için şükredin değerli okuyucularım. Göreceksiniz ki şükretmek size mutluluk, huzur, bolluk ve de bereket getirecektir. Sevgiyle kalın. Unutmayın, hayatta hiçbir şey için, hiçbir zaman geç değildir.

Cevap yazın