Soruların Gücü

Başarılı olmak konusunda kararlı olduğunuz, tam da şu anda bu yazıyı okuyor olmanızdan belli! Öncelikle sizi bu kararınızdan dolayı tebrik etmek istiyorum. Karar vermeniz,  harekete geçmeniz için size gereken ilk ivmeyi vermiş olur. Bunu  araba kullanma örneği ile açıklamamız gerekirse; arabanın kontağını çevirmiş ve motoru çalıştırmışsınız. Artık hareket etmeye hazırsınız demektir!

Şimdi yapmanız gereken şey, ulaşacağınız hedefinizi netleştirebilmek için sorulardan faydalanmak. Soruların gücü inanılmazdır. Kaşiflere nice yerler keşfettiren de, mucitlere sayısız icatlar yaptıran da hep sorulardır. Ulaşmak istediğiniz hedefi ne kadar net olarak tanımlayabilirseniz, ulaşmanız da bir o kadar rahat olur. Dolayısıyla soracağınız soru, sizi hedefinize yönlendirecek olan cevabı/cevapları almanızı sağlamalı. Yine araba örneğinden devam edecek olursak; gideceğiniz yerin adresini/koordinatlarını navigasyon cihazınıza ne kadar netlikle girerseniz, gideceğiniz yere o kadar rahat ulaşabilirsiniz diyebiliriz.

BaşarıMatik sisteminin de ana felsefesi sorular. Hedefimize bizi yönlendirecek çeşitli sorular sorup bu sorulara cevaplar vererek adım adım ilerlemek ana prensibimiz olacak. Tabi bu soruları sorarken bazı NLP varsayımlarını kabul ederek yolumuza devam edeceğiz. Genelde en çok başvuracağımız soru tipi ise “nasıl ve ne” ile başlayan sorular olacak. Şimdi eğer hazırsanız, hep birlikte ilk sorumuzu sorarak bu eğlenceli ve de mistik serüvenimize başlayalım mı? Ne dersiniz?

Soru 1: Ben ne istiyorum?

 

Cevap yazın