NLP’nin tarihçesi

NLP nedir? başlıklı yazımda, NLP‘nin kelime anlamı, açılımı ve kısaca ne olduğundan bahsetmiştim. Bugünkü yazımda ise NLP‘nin gelişim sürecine kısa bir yolculuk yapalım istedim. NLP’nin tarihi; 1970’li yılların başına uzanmaktadır. NLP’nin kurucuları; Richard BANDLER ve John GRINDER’dir. California Üniversitesinde psikoloji öğrencisi olan Richard BANDLER, Gestalt Terapisi‘nin kurucusu Fritz PERLS ve Aile Terapisti Virginia SATIR’ in çalışmaları ile ilgili ses ve görüntü kayıtlarını incelediğinde, her ikisinin de tekniklerinde kullandıkları bir takım ortak noktalar tespit etmiştir.  Bu çalışmalarının da etkisiyle, bir süre sonra üniversitede Gestalt Terapisi gurubunu yönetmeye başlamıştır. Richard BANDLER’in yoğun uğraş ve çalışmaları, bir süre sonra aynı üniversitede dil bilim hocası John GRİNDER’in ilgisini çekmeyi başarmıştır. Böylelikle Richard BANDLER ve John GRINDER birlikte NLP üzerine çalışmaya başlamıştır.

BANDLER ve GRINDER NLP alanında yapmış olduğu çalışmalarında her yeni gün ilerleme kaydederlerken, bir süre sonra hipnozun babası olarak bilinen Milton ERICKSON’u modellemeye başlamışlardır. Milton ERICKSON’un yöntemleri Virginia SATİIR ve Fritz PERL’in çalışmalarının taban tabana zıt olması BANDLER ve GRINDER’ı oldukça şaşırtmıştır. Bandler ve Grinder NLP yi bir eğitim süreci olarak adlandırmış ve bu konuyla ilgili olarak “NLP’cilerin temel işlevi insanların kendi beyinlerini kullanmalarını öğretecek yollar geliştirmektir” demişlerdir.

NLP bugün yoluna ve gelişimine hiç durmadan devam etmektedir. Her ne kadar insanoğlunun büyük bir kısmı NLP nin açılımı ve kelime anlamını bilmiyorsa da, günlük hayatta farkında olmadan da olsa NLP’yi kullanmaktadır. Zaten NLP ile yaşam her zaman iç içedir. NLP’nin ortaya çıkış sebebi de kişinin beynini mümkün olduğunca aktif şekilde kullanmasını sağlayabilmek olarak özetlenebilir.

Tabi burada altını çizmemiz gereken konulardan biri de, NLP ile ilgili belirli bir yol almak istiyorsak, sadece bilinçli zihnimizi değil bilinçaltı zihnimizi de aktif olarak kullanmayı öğrenmemiz gerektiğidir. Bilinçaltı ile ilgili yazılarımı ilerleyen günlerde paylaşacağım. Eğer NLP ile ilgili gerçek anlamda belirli bir yol kat etmek istiyorsanız, yalnızca teorik bilgiye sahip olmanın yetersiz kalacağını asla unutmayın, çünkü NLP’yi ancak onu pratik hayatta kullanmakta ustalaştıkça anlamlandırmaya başlayabilirsiniz.

Peki NLP uygulamalarının olmazsa olmazları var mıdır? NLP uygulamalarına geçmeden önce bilmemiz ve kabul etmemiz gereken şeyler nelerdir? Şimdi hep birlikte bunlarla ilgili olarak yazmış olduğum NLP’nin Varsayımları başlıklı yazıma bir göz atalım, ne dersiniz? Öyleyse haydi buyurun!

 

Cevap yazın