Mutlu Olmayı Seçin!

Bu dünyaya geliş maksadımız nedir? Çok para kazanmak? İş hayatında, en üst mevkilere kadar yükselmek? Daha çok kazanıp daha fazla şeye sahip olmak? Sorularımızı çeşitlendirmek mümkün. Peki ya cevabımız nedir? Ya da gerçekten de verebileceğimiz bir cevap var mıdır, gelin birlikte değerlendirelim.

Hepimiz hayata bir yerden başlar ve yıllar içinde yolumuza devam ederiz. Kendimize bir amaç belirler ve bu amaç doğrultusunda yolumuzda yürümeye başlarız. Peki amacına ulaşmak için onca gayret sarf ettikten sonra hedefini elde eden kimi insanın buna rağmen mutlu olamamasının nedeni nedir?

Etrafınızda da görmüş ve de şahit olmuşsunuzdur; yıllarca belirli bir kariyer hedefi belirlemiş, bu kariyeri elde etmiş olmasına rağmen mutsuz olan, ev, araba alma hayali kurmuş ve de almış ama hala memnuniyetsizlik içerisinde olan mutsuz insanlara, değil mi?

Ya da tam tersi durumlara da rastlamışızdır hepimiz; ev alma hayali içerisinde olup alamadığı halde gülümseyip hayata pozitif bakan, bir kariyer sahibi olmanın hayali ile çabalayıp istediğinin çok altında bir mevkide bulunmasına rağmen şikayet etmeyen mutlu insanlara, haksız mıyım? Peki bu iki farklı örnekte olması gerekenin tam tersi halde olan insanların durumlarını ne ile açıklayabiliriz? Cevabı basit, mutlu insanlar sonuca bağlı, bağımlı kalmayıp kendi seçimlerini mutluluktan yana kullanırken, mutsuz olanlar ise halihazırda mutlu olabilecekken kendi seçimlerini mutsuzluktan, tatminsizlikten yana kullanmışlardır. Mutlu olan insanların sırrı nedir öyleyse? İşin sırrı tevekkülden ve de şükretmekten geçer.

Mutluluk ve huzur, aslında tüm insanoğlunun sahip olmak istediği, ama kendi seçimleri sebebiyle sahip olamadığı şeylerdir. Mutlu olmayı bir sonuca bağlayan insanların, o sonuç gerçekleştiğinde hayal kırıklığına uğramalarının sebebi de işte budur. Sonuca odaklı bir mutluluk her zaman beraberinde bir risk taşır, fakat elindekiler için şükretmeyi bilip, onlarla mutlu olmayı başarabilen, mutlu olmayı seçen insanların ise sonuca bağımlılıkları yoktur.

Mutluluğun bir sonuç değil seçim olduğu gerçeğini benimsediğimiz anda, daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz. Bunun için daha fazla beklemenize elbette gerek yok, peki harekete geçmeye hazır mısınız?

 

Cevap yazın