Ben Ne İstiyorum?

Başarıya giden yolda ilk adım; sorulacak olan olumlu nitelikteki “ben ne istiyorum” sorusudur. Bu soruyu kendinize sorarak ilk adımınızı atın. Soruya vereceğiniz cevap/cevaplar hedefinize ulaşmanızda size yol gösterici olacaktır. Bu nedenle verilecek cevapların hissederek ve samimiyetle verilmesi gerekir.

Günümüzde maalesef insanların çoğu, içlerinde birikmiş negatif enerjilerinden dolayı “ben ne istiyorum” sorusu yerine genellikle “ben ne istemiyorum” sorusunu kendilerine sorarlar. Bu soru sorulduğunda verilen cevaplar öylesine fazladır ki, “ben ne istiyorum” diye sormak çoğu insanın aklına dahi gelmez.

Farkındalık yaratmak adına “ben ne istemiyorum” sorusuna örnek cevaplar verelim. Cevapları okuduğunuzda, sizinkilere benzediğini fark ederseniz, ki maalesef çoğunuz fark edecek, aynı olumsuz sorunun hayatınıza egemen olduğunu fark etmiş olacaksınız.

Soru:

Ben ne istemiyorum?

Cevaplar:

  • Erken kalkmak istemiyorum.
  • İşe gitmek istemiyorum.
  • Müdürümün/İş arkadaşımın yüzünü görmek istemiyorum.
  • Çalışmak istemiyorum.
  • Okula gitmek istemiyorum.
  • Ders çalışmak istemiyorum.
  • Derse girmek istemiyorum.
  • Erken yatmak istemiyorum.
  • .
  • .

Bu cevapları yazmaya devam etsek, burada sayfalar dolusu paylaşım yapmamız gerekir. Benzer cevaplar var değil mi? Ama endişe etmeyin, bu sadece size özel bir durum değil. Günümüzde toplumun büyük bir kesimi benzer bir ruh halinde. Peki olumsuz bir soru ve bu soruya verilecek olumsuz cevabın hayatımıza etkisi nedir? Şimdi biraz da bu konuya değinelim.

Olumsuz soru sormayı alışveriş örneği ile açıklamaya çalışalım. Bir mağazaya girdiniz ve sizi orada çalışan bir ilgili karşılayarak, gülümseyen bir yüz ifadesiyle “nasıl bir şey bakmıştınız, size nasıl yardımcı olabilirim” diye sordu. Siz ise bu soruya alışılagelmiş olumsuz ruh hali ile; “ben dar bir gömlek istemiyorum, bol kot pantolon istemiyorum bir de yün kazak istemiyorum” diye cevap verdiniz. Böyle bir durumda görevlinin size yardım etmesi mümkün olur mu? Gülen yüz ifadesinden geriye eser kalır mı?

Yukarıda okumuş olduğunuz alışveriş örneğinde olduğu gibi, zihniniz de sizin ne istediğiniz ile ilgilenir ve sormuş olduğunu soruya yönelik cevaplar bulmaya çalışır. Zihin olumlu bir soru sorduğunuzda da olumsuz bir soru sorduğunuzda da aynı şey için çaba sarf eder, sorunuza cevap bulmak! Zihin sorunuzun niteliği ile ilgilenmez, sadece sorunuzun cevabına odaklanır. Belirlenen hedefe, başarıya ulaşabilmek için zihnimizi olumsuz sorular/cevaplar ile meşgul etmek hem zamanınızı hem de enerjinizi boş yere kullanmak demektir ve size hiç bir şey kazandırmaz. Zihin ne istenmediğinden ziyade ne istendiği ile meşgul olursa atılacak ilk adımımız da bir o kadar  sağlıklı olacaktır.

Şimdi lütfen elinize bir kalem ve bir kağıt alın ve “ben ne istiyorum” sorusuna vereceğiniz cevaplarınızı alt alta yazmaya başlayın. Yazabildiğiniz kadar, aklınıza ne cevap gelirse yazın. Bu yazmış olduğunuz cevapların bir kısmını bir sonraki yazımızda elemeniz gerekebilecek. Çünkü  bu soruya verilecek cevaplarınızın da sizi hedefe yönlendirebilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekiyor.

Öyleyse ikinci sorumuzu sorarak yolumuza devam edelim.

Soru 2: Beni hedefe nasıl cevaplar ulaştırır?

 

 

Cevap yazın